Rozwijamy kompetencje wychowawcze - co zamiast "nie".

W komunikatach kierowanych do dziecka warto unikać partykuły "NIE" - wówczas to, co chcemy przekazać lub czego chcemy nauczyć szybciej "trafi" do dziecka Wyluzowany

Zamiast "nie biegaj po pokoju!" możesz powiedzieć "po pokoju chodzimy".

Zamiast "nie dotykaj piekarnika" możesz powiedzieć "gdy dotkniesz oparzysz się, piekarnik jest gorący".

Zamiast "nie zabieraj bratu zabawki" możesz powiedzieć "chcesz się bawić zabawką brata? najpierw trzeba spytać o pozwolenie, zapytaj <mogę?>"

Zamiast "nie mlaskaj" możesz powiedzieć "jedz z zamkniętą buzią proszę".

Zamiast "nie stukaj w stół" możesz powiedzieć "stukając robisz hałas, któy przeszkadza, jeśli chcesz możesz postukać w innym pokoju lub postukać w coś miękkiego".

Jeśli koniecznie chcesz użyć słowa "nie" w komunikacie lub jeśli trudno znaleźć ci zastępczy zwrot,  to zamiast "nie rzucaj" powiedz "nie chcę, żebyś rzucał".  Zamiast "nie krzycz" - "nie chcę żebyś krzyczał".

Wyrażenie "nie rób czegoś" to polecenie natomiast dodanie zwrotu "nie chcę żebyś robił ...." - daje dziecku informacje o Twoich granicach, które przekracza.

Zachęcam do codziennych ćwiczeń, by poprawiać jakość komunikacji ze swoim dzieckiem :)